Technika ta polega na wszczepieniu, poprzez niewielkie nacięcie w przestrzeń między tęczówką a soczewką własną, sztucznej cienkiej soczewki, korygującej wady wzroku (bez usuwania i naruszania naturalnej soczewki). Jest to rozwiązanie adresowane przede wszystkim do pacjentów z krótkowzrocznością, nadwzrocznością bądź astygmatyzmem, ale również do pacjentów ze zdiagnozowanym stożkiem rogówki. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, trwa kilka minut i jest w pełni odwracalny.
Zabiegi wszczepiania soczewek fakijnych w Szpitalu Specjalistycznym Centrum Medycznego MAVIT Warszawa-Bielany wykonuje prof. dr hab. n. med. Marek Rękas. Zastępca dyrektora ds. naukowych Wojskowego Instytutu Medycznego. Konsultant krajowy ds. okulistyki. Lekarz, który jako pierwszy w Polsce, wszczepił tylnokomorową soczewkę fakijną a w 2015 r. i 2019 r. otrzymał wyróżnienie od firmy STAAR (producenta soczewek fakijnych) za największą liczbę wszczepów soczewek fakijnych w Polsce w tych latach.
Kwalifikacje do zabiegów wszczepienia soczewek fakijnych wykonuje:
lek. Rafał Pawlik Absolwent Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. Starszy asystent w Klinice Okulistyki WIM w Warszawie. Lekarz specjalizujący się w diagnostyce i leczeniu schorzeń przedniego i tylnego odcinka oka. Doktor posiada wieloletnie doświadczenie w kwalifikacji i kalkulacji soczewek fakijnych EVO ICL, za co otrzymał wyróżnienie od firmy STAAR w 2019 r.
lek. Robert Gilewski Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Specjalizację z dziedziny okulistyki odbył w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie. Swoje umiejętności diagnostyczne i terapeutyczne potwierdził, zdobywając Dyplom Europejskiej Rady Okulistyki (EBOD) w Paryżu.
Kwalifikuje pacjentów na zabiegi usunięcia zaćmy w ramach NFZ, zabiegi komercyjne z użyciem soczewek klasy premium, refrakcyjną wymianę soczewek, wszczep soczewek fakijnych.