1. Zwyrodnienie plamki żółtej
Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) jest chorobą, która uszkadza plamkę żółtą siatkówki oka, czyli miejsce, gdzie powstaje najbardziej precyzyjne, ostre widzenie. Choroba dotyczy osób po 50?60 roku życia, a prawdopodobieństwo jej powstawania wzrasta wraz z wiekiem.
2. Cukrzycowy obrzęk plamki
Cukrzycowy obrzęk plamki (DME) spowodowany jest nagromadzeniem się płynu w centralnej części siatkówki, czyli plamce. Obecność płynu jest efektem jego przenikania z uszkodzonych przez cukrzycę drobnych naczyń siatkówki i naczyniówki. Częstość występowania DME zależy od czasu trwania i typu cukrzycy. U pacjentów z cukrzycą typu 2 w ciągu 10 lat choroby DME rozwija się u 14-25% chorych, po 20 latach pojawia się on u 30% pacjentów. W przypadku pacjentów z cukrzycą typu 1 ten wskaźnik przekracza 20% w ciągu 10 lat trwania choroby.
3. Nieprawidłowości (degeneracje) w obwodowej części siatkówki
Występują najczęściej u krótkowidzów. Degeneracje te na ogół są wrodzone, ale mają tendencje do pogarszania się w miarę upływu lat. Z reguły pacjent nie wie o ich istnieniu, ponieważ nie dają żadnych objawów i nie wpływają na proces widzenia. Niektóre z tych zmian prowadzą jednak do odklejenia siatkówki, a to z kolei, nieleczone, do ślepoty.
W CM MAVIT proponujemy Pacjentom następujące metody leczenia: